Chraňte displej svého telefonu před pády.
Oprava rozbitého displeje na telefonu bývá velmi drahá a někdy přesahuje i cenu samotného zařízení. Stačí přitom jeden nešikovný pád, aby došlo k poškození. Ochranná sklíčka vaši obrazovku ve většině případů ochrání jak proti destrukci, tak i škrábancům. A pokud se sklíčko rozbije, jednoduše jej nahradíte jiným. Zjistěte, jak vybrat to nejvhodnější sklo právě pro váš telefon.
Tvrzené sklo nebo ochrannou fólii?
Zatímco fólie je pružná, sklo je pevné. Z toho vyplývá i větší odolnost. Chcete-li tedy ochránit svůj displej před pádem, sklo je lepší volbou, protože fólie nedokáže absorbovat sílu nárazů. Jejím účelem tak bývá především ochrana povrchu obrazovky před škrábanci, a vhodná je proto k flipovým pouzdrům. Skla sice bývají o něco dražší, snadněji se ale aplikují a jsou také pohodlnější na používání, protože mají podobný povrch jako samotné displeje. Fólie oproti tomu mohou pohyb prstu po povrchu značně znepříjemnit.
Na co se zaměřit
Požadavky
Hlavním požadavkem bývá tvrdost a odolnost skla. Údaj o tvrdosti je vždy třeba brát s mírnou rezervou, a to zejména u levnějších neznačkových skel. Výrobci zde rádi udávají vysoké hodnoty, ačkoli v praxi sklo dosahuje jen průměrných kvalit. Důležitá je i odolnost proti poškrábání, která zvláště u levných neznačkových skel bývá často velmi špatná.
Pro označení tvrdosti se nejčastěji setkáte se stupnicí tvrdosti grafitu, která se pohybuje od 0H do 9H. Čím vyšší je číslo, tím tvrdší je sklo. Z principu je každé sklo tvrdší než grafit, proto je třeba brát tento údaj spíše jako orientační. I z tohoto důvodu většina skel dosahuje nejvyšší tvrdost 9H.
Dalším typem značení je Mohsova stupnice tvrdosti, která pracuje se škálou 1 - 10. Minimální tvrdost, která zaručuje dostatečnou odolnost skla, je v tomto případě 6.
Kompatibilita s telefonem
Aby bylo tvrzené sklo plně kompatibilní s telefonem, je třeba vzít v úvahu nejen velikost displeje či přední strany, ale také rozmístění dalších prvků, jako jsou tlačítka, sluchátko pro telefonování nebo přední fotoaparát. V dnešní době se tedy sklíčko prakticky vždy pořizuje pro konkrétní model telefonu. Zjistěte si proto jeho přesný název a teprve podle toho tvrzené sklo vyhledávejte. Odpovídající produkt byste měli najít i k méně známým značkám telefonů.
Sklo může být zcela rovné, zakřivené na jedné straně nebo na obou. V dnešní době převládají právě zakřivená skla, která jsou příjemnější na používání a lépe sedí na displejích. Skla se podle zakřivení dělí do tří kategorií: 2D, 2.5D a 3D.
I když je sklo určeno pro konkrétní typ telefonu, nemusí mít nutně výřez pro jeho přední fotoaparát. Při správném nasazení skla se však jeho přítomnost projevuje minimálně. Ochranné sklíčko fotoaparátu je díky tomu navíc lépe chráněno před škrábanci a nečistotami.
Rozměry a tloušťka skla
Výška a šířka tvrzených skel by měla být o několik milimetrů nižší než přední strana telefonu. Drtivá většina skel je však určena pro konkrétní model telefonu, a tyto rozměry jim proto odpovídají. Zaměřte se ale na to, zda sklíčko pokrývá pouze samotnou obrazovku nebo celou přední stranu. Druhá možnost je obvykle vhodnější z hlediska estetiky, ale i pohodlí.
Neméně důležitá je také síla skla, od které se částečně odvíjí i odolnost. Nejčastěji se setkáte se skly o tloušťce 0,3 mm, které už dokáží absorbovat i silnější nárazy, přitom ale nijak zásadně neovlivňují rozměry a vzhled samotného telefonu. Silnější sklíčka už mohou mírně překážet, ale zlepšují ochranu displeje proti tvrdým pádům. Naopak tenčí skla zabrání spíše škrábancům, poškození obrazovky při tvrdším pádu však často nezabrání. V každém případě platí to, že tloušťka skla nijak neovlivňuje citlivost obrazovky na dotek. Co však ovlivnit může, je kompatibilita s pouzdrem na vašem telefonu, zvláště pokud jeho okraje přesahují boky zařízení nebo jde o pouzdro flipové. V takovém případě při výběru upřednostněte skla určená pro použití s krytem, běžně bývají označena jako "case sensitive".
- 2D - jedná se o zcela rovná skla, která obvykle pokrývají jen část přední strany s displejem. Kvůli tomu je přítomnost skla velmi zřejmá jak vzhledově, tak i z hlediska pohodlí používání.
- 2.5D - v dnešní době se častěji než s 2D skly setkáte právě s tímto typem, který může pokrývat pouze obrazovku nebo i celou přední stranu. Takové sklo bude směrem k okrajům zkoseno, díky čemuž lépe splyne s konstrukcí samotného mobilního zařízení. Vhodná však 2.5D skla nejsou k telefonům se zakřiveným displejem, protože jejich okraje u nich mohou odstávat.
- 3D - pokud máte telefon se zakřiveným nebo po stranách zkoseným displejem, pak si musíte pořídit 3D sklo určené přesně pro váš model. Jen tak totiž zajistíte, že bude zakřivení povrchu sedět, a sklo tak zůstane na svém místě.
Cena
Nejlevnější rovná skla mnohdy seženete i za cenu kolem 4 eur. Kvalitní produkty startují zhruba na ceně 8 eur, v případě zakřivených skel 12 - 20 eur podle toho, zda se jedná o typ 2.5D nebo 3D. Extrémně odolná skla pak mohou cenou přesahovat i hranici 40 eur, ne vždy je ale kvalitativní rozdíl natolik vysoký, aby příplatek opodstatnil.
Aplikace tvrzeného skla
Základem k úspěšnému nalepení tvrzeného skla je dokonale čistý displej. K většině skel dostanete také nějaký čistící prostředek, nejčastěji v podobě dvou hadříků. Jeden je napuštěn látkou, která odmašťuje, druhý hadřík je suchý. Povrch displeje je třeba důkladně otřít právě vlhčeným hadříkem a zbytky tekutiny pak otřít hadříkem suchým. Setkat se můžete také s jednoduchou lepicí fólií, kterou přiložíte na displej a stržením odstraníte i nečistoty.
Jakmile je displej čistý, uchopte sklo čtyřmi prsty na širších stranách a opatrně přiložte co nejpřesněji na displej. Pozor na to, abyste nebyli v příliš prašném prostředí, jinak se vám na obrazovku i v okamžiku po vyčištění dostanou nečistoty nové. K aplikaci je nejvhodnější koupelna, kde bývá prachu méně. Jakmile sklíčko správně umístíte, jemně jej uprostřed přitlačte a poté vyhlazujte směrem do stran, ideálně za použití suchého hadříku, až dokud nezmizí všechny vzduchové bubliny.
Pokud se na první pokus netrefíte přesně, ale sklíčko jste jen lehce přiložili, zvedněte jej a posuňte dle potřeby. Pokud jste jej už ale upevnili, opětovnou instalaci nelze doporučit, protože sklíčko pravděpodobně již nebude držet na svém místě.